MYSLÍTE, ŽE SKORO NIKDO NETŘÍDÍ?

Možná si říkáte, že třídit odpad nemá smysl, protože ho nikdo další netřídí? Tak budete asi překvapeni, že je to právě naopak. Kolem 72 procent občanů České republiky aktivně třídí.

A jak jsme na tom v Třešti? Inu, třídíme. Ale mohlo být určitě ještě o něco lepší. Stále je co zdokonalovat. Rok od roku jsou však čísla sympatičtější. 

ŽE NA TO NEMÁTE DOMA MÍSTO?

Nehledejte v třídění odpadů žádnou vědu. Pokud nemáte doma místo na několik odpadkových košů, pomůže vám papírová krabice nebo igelitové tašky. Také není nikde psáno, že musíte všechno v jedné místnosti.

Třeba v kancelářských prostorách se osvědčuje, že v jedné kanceláři je umístěn koš na papír, ve vedlejší zase na plast. Pokud sedíte u počítače, aspoň cestou se tříděným protáhnete unavená záda.

JAK TŘÍDÍ TŘEŠŤ

Každý občan Třeště vyprodukuje za rok kolem 309 kg odpadů. Podívejte se, jak jsme si vedli ve srovnání s celým krajem Vysočina. Čísla ukazují jednotlivé složky odpadu a jejich podíl na osobu a rok:

Komunální odpad: Třešť 10,8 kg, Vysočina 12,5 kg

Plasty: Třešť 8 kg, Vysočina 12,7 kg

Papír: Třešť 3,5 kg, Vysočina 18 kg

NECHCE SE VÁM BĚHAT PO CELÉ TŘEŠTI?

Vždyť to přece nemusíte. Vaše město je na třídění odpadů dobře připraveno. Sběrná hnízda jsou po celé Třešti. A vy to k nim máte průměrně kolem 280 metrů. Podívejte se.

Navíc od prosince 2015 poskytuje třešťská radnice modrou a žlutou popelnici na papír a plast i do domácností. To je třeba jeden ze způsobů, jak doma třídit papír a plast trochu pohodlněji.

CO JE TO TA RECYKLACE?

Recyklace není totéž co třídění. Recyklace je způsob nakládání s již vytříděnými odpady. Díky recyklaci se třeba snižuje těžba surovin.

Papír se dá recyklovat až sedmkrát, sklo vlastně donekonečna. I plasty mají při svém dalším zpracování význam a vyrábí se z nich spoustu dalších nových věcí.

Třídění odpadu je oddělování jednotlivých druhů odpadů. O třídění odpadů se staráte také vy, pokud nedáváte všechno do jednoho koše.

PROČ MÁM TŘÍDIT ODPAD?

Na to je velice jednoduché odpovědět. Naše planeta není černá díra, aby spolykala úplně všechno bez ztráty kytičky. Příroda nám vrací vše, co do ní dáme. Pokud vám to není jedno, můžete začít právě tříděním odpadů.

Navíc od roku 2024 už nebude možné nakládat se směsným odpadem tak, jako je tomu nyní. Kapacita skládek pro směsný odpad není nafukovací a nikdo z nás nechce žít na smetišti. I proto je potřeba aktivně třídit odpad a snížit tak množství toho komunálního.