To je dobře, že vás tu vidíme. Co chcete vytřídit?

plast1

PLASTY

Plasty a zase plasty. Najdeme je všude. A kam s nimi, když už je na nic nepotřebujeme? Přece do žluté popelnice. Přečtěte si o třídění plastů.

papir_new2

PAPÍR

Když se zaměříte na to, jaký odpad končí ve vašem koši nejčastěji, bude to papír. Podívejte se, co patří do modrého kontejneru a co už zase ne.

Empty wine bottles in a metal bucket.

SKLO

I sklo má mezi kontejnery na tříděný odpad svoje místo. Vlastně hned dvě. Jedno na bílé, druhé na barevné. Jak to s tím vyhazováním skla je?

bioodpad

BIOODPAD

Vůbec nejlepší je, když pro recyklaci bioodpadu použijete vlastní kompostér. Je nám ale jasné, že ne každý má zahradu. Takže kam se slupkou od banánu?

plechovky2

KOVY

Kam vyhodit kovový odpad? Třeba plechovky, které skoro s každým nákupem přinesete domů? Zkuste vedle plastů, papíru a skla začít třídit také kov. Máme na něj i popelnice.

baterie

ELEKTRO

Věděli jste, že v Třešti najdete kontejnery na drobný elektroodpad? Můžete do nich vyhodit například starý mobil, nabíječky nebo baterky. Čtěte více.

messy cplorful clothes

TEXTIL

Ani vytřídění starého oblečení, textilu nebo obuvi není v Třešti nic složitého. Ve městě jsou rozmístěny kontejnery, kam můžete nepotřebné věci odložit. Čtěte více.

AdobeStock_54293944 olej tuky trideni tttrest

TUKY A OLEJE

Oleje a tuky z fritovacích hrnců končí stále často v kanalizaci. Věděli jste ale, že patří do odděleného sběru odpadu? Máme na ně i nádoby, kde můžete oleje vytřídit.

Také starý kredenc z chalupy nebo nefunkční zářivku byste měli vytřídit

Sami to znáte určitě na vlastní kůži: Po bourání příčky vám zbyla hromada suti…
Ten starý gauč z obýváku vám skvěle sloužil, jenže nový už čeká za dveřmi…
Na půdě se povalují zbytky chemikálií a kdovíco dalšího se tam ještě najde.

Jak tohle všechno v Třešti bezpečně zlikvidovat?

OBJEMNÝ ODPAD

Objemný odpad nemá svůj název jen tak pro nic za nic. Do popelnice a barevných kontejnerů se nevejde. Nepatří ani vedle nich. Objemný odpad odvážejte do sběrného dvora v Třešti. Tam už se o něj dobře postarají.

Objemný odpad je například: starý nábytek, linolea, umyvadla, toalety, kuchyňské linky, matrace, kufry, lampy, koberce, hračky, zahradní folie, znečištěný ostatní odpad.

DŘEVO

Dřevo rozhodně nepatří na skládku… Všechen dřevěný odpad by měl putovat do sběrného dvora. Je to surovina, která se dá velmi dobře recyklovat. Z vytříděného dřeva se vyrábí třeba OSB desky.

Dřevěný odpad jsou například: palety, nábytek, bedničky, dřevěné odřezky, překližky, okenní rámy, dveřní křídla, parkety, lamino, prkna, bednění, trámy

STAVEBNÍ A DEMOLIČNÍ ODPAD

Když stavíte nebo naopak něco bouráte, je stavební a demoliční odpad všude, kam se podíváte. Je proto jasné, že dřív nebo později přijde na řadu otázka: Kam s ním? Nejlepší bude zavézt ho rovnou do sběrného dvora v Třešti

Mezi stavební a demoliční odpad patří: cihly, beton, zdivo, dlaždice, obklady, malta, porcelán, zbytky materiálů (cement, písek, sádra atd.), kamenivo.

NEBEZPEČNÝ ODPAD

Jakékoli chemikálie a obaly od nich, které nejen doma objevíte, nikdy nedávejte do popelnice. Nebezpečný odpad potřebuje speciální likvidaci, aby nedošlo k ohrožení lidského zdraví a přírody. S tímto odpadem vždy do sběrného dvora.

Co sem patří? Kyseliny, louhy, barvy, ředidla, syntetické a minerální oleje, postřiky, azbest, chemikálie, hasicí přístroje, lepidla, léky (ty lze odevzdat i v lékárně).

ZÁŘIVKY A ÚSPORNÉ ŽÁROVKY

Zářivky a úsporné žárovky vezměte s sebou na nákup. Odevzdat je totiž můžete do připravených boxů například v supermarketu Albert nebo v prodejně elektra. A samozřejmě je můžete odnést i do sběrného dvora.

Do tohoto typu tříděného odpadu patří například: úsporné žárovky a zářivky, výbojky, různá svítidla a světelné reklamy, LED světelné zdroje a výbojové světelné zdroje.

Někdy stačí málo a uděláte moc.

Třídíme plasty

Když se hovoří o třídění odpadů, každému se hned vybaví plasty. Aby také ne. Mezi odpady je plast nekorunovaným králem. Jejich třídění je proto nesmírně důležité, protože se dají dál recyklovat a vyrábí se z nich další užitečné věci.

V Třešti se plasty třídí do žlutých kontejnerů rozmístěných po městě. Plasty už někteří obyvatelé Třeště třídí i do své vlastní žluté popelnice. Větší množství můžete odevzdávat ve sběrném dvoře.

Až půjdete s plastovými petkami do tříděného odpadu, nezapomeňte je sešlápnout a zmáčknout, než je vyhodíte. Víčko a etiketu jim klidně nechte.

Do žlutého kontejneru vhazujte: 

fólie, pytlíky, igelitové tašky, sešlápnuté PET láhve, kbelíky, kanystry od potravin a nápojů, pytle, plachty, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů a jiných potravin, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly z CD disků, polámané plastové věci

kartonové krabice od mléka, šťáv nebo vín, lepené kartonové krabice pro nápoje a potraviny

pěnový polystyren v menších kusech

Do žlutého kontejneru nepatří:

znečištěné fólie, provázky, hliníková víčka, květináče, hračky s kovovými součástkami nebo elektronikou, barevný a znečištěný polystyren, izolační pěnu, plasty znečištěné chemickými látkami a oleji

Jestli chcete vyhodit něco plastového jinam než do tříděného odpadu, možná se nám podaří vás zastavit, když vám povíme, že se jedna PET láhev bude rozkládat až 80 let. Polystyren se nerozloží sám od sebe nikdy. Třídění odpadu není opravdu jen módní záležitostí posledních let.

Co se vyrábí z vytříděného plastu?

Plastové láhve, igelitové obaly nebo polystyren se oddělují od ostatních plastů, které se namelou a zatepla se lisují do forem. Takto vznikají nové odpadkové koše, dlažba nebo třeba zahradní nábytek.

Z obyčejné PET láhve tak může být za čas třeba koberec nebo výplň zimní bundy.

Nevěřte tomu, že všechen odpad končí nakonec na jednom stejném smetišti.

nahoru

Jedna česká domácnost spotřebuje ročně až 70 kilogramů papíru. To už je přece důvod k třídění, nebo snad ne?

Jak to je s papírem poté, co ho vyhodíte?

Vytříděný papír má docela zajímavý a užitečný život. Může se totiž recyklovat až sedmkrát. V papírnách ho rozmixují s vodou na řídkou kaši, která obsahuje papírová vlákna. Hmota se nanese na síto a vysuší.

Nejčastěji se s vytříděným papírem setkáme v podobě toaletního a kancelářského papíru. Papír žije svůj další život třeba jako papírová briketa.

nahoru

Třídíme papír

Třídění papíru existuje od nepaměti. Ruku nahoru, kdo z vás někdy nešel do školy s taškou plnou novin a časopisů… Každý obyvatel naší republiky spotřebuje za rok okolo
130–150 kilogramů papíru. Jestli jste dnes vyhodili něco papírového, je dost možné, že se s tím za krátkou dobu zase setkáte. Velká část papíru, která projde našima rukama, byla totiž minimálně jednou zrecyklována.

V Třešti chodíme s papírem do modrých kontejnerů, které jsou rozmístěné po městě. Někteří z vás mají možná i vlastní modrou popelnici a třídí tak přímo doma. Vyvážení těchto popelnic se řídí  svozovým kalendářem.

Pokud začnete poctivě třídit papír, uvidíte, kolik místa v koši vám najednou zůstává. Že je podle vás lepší papír spálit? Pokud rádi experimentujete a ke všemu s chutí dýcháte karcinogenní látky, směle do toho. Pálením letáků a barevných časopisů se totiž do ovzduší uvolňuje velké množství chemických látek.

Do modrého kontejneru dávejte:

časopisy, noviny, sešity, letáky, katalogy, krabice, papírové obaly, hnědé a šedé kartony, cokoli z vlnité lepenky, knihy bez vazeb, obálky s fóliovými okénky

papír s kancelářskými sponkami (ty se během zpracování samy oddělí)

jiný neznečištěný papír (ubrousky, sáčky)

Do modrého kontejneru nepatří:

pořadače s kovovými komponenty, hygienický papír, voskovaný papír (kopírák), nápojové kartony, tapety, zafóliovaný papír, mokrý, umaštěný a jinak znečištěný papír, obaly složené z plastu a papíru, plata a obaly od vajíček, ruličky od toaletního papíru

Třídíme sklo

To už víme všichni, že ne každá láhev se dá vrátit v obchodě. Do uzavíratelných lahví si doma někdy vaříme ovocné sirupy. Zavařovací sklenice nám zase dobře poslouží na kompoty nebo okurky. Ale pořád zbývá dost skla, které je zkrátka a dobře na vyhození.

Primárně třídíme v Třešti sklo do dvou zelených kontejnerů, přičemž kontejner s bílým polepem je na sklo čiré a se zeleným polepem na sklo barevné. Odevzdat ho můžete i ve sběrném dvoře, kde se mimo jiné vybírá třeba automobilové sklo. To do kontejnerů na sklo rozhodně nepatří.

Sklo se perfektně recykluje, vlastně donekonečna. Takže je dobré, když budete vybírat nápoje raději ve skle než v plastu. 

Do zelených kontejnerů vhazujte:

jednorázové láhve, zavařovací sklenice bez víček, flakony, skleněné tabule, lahvičky od léků

Do kontejneru na sklo nepatří:

zrcadla, drátované sklo, porcelán, keramika, žárovky, olovnaté sklo, žáruvzdorné sklo, automobilové sklo, lampy, zálohované sklo

Co se děje se sklem po vytřídění?

To, že se sklo třídí podle barvy, má svůj význam. Čiré sklo by nemělo být „znečištěno“ barevným sklem. Vytříděné skleněné střepy se taví při vysokých teplotách 800 až 1400 stupňů Celsia, většinou přímo ve sklárnách. Z roztaveného skla se vyrábí zase nové sklo.

nahoru

Co se děje s bioodpadem?

Z vytříděného odpadu se dá vyrobit třeba bioplyn, elektrická energie nebo kompost.

V třešťských domácnostech tvoří bioodpad až 20 % odpadu. Zkuste začít s jeho tříděním a uvidíte, kolik místa v koši najednou budete mít.

nahoru

Třídíme bioodpad

Biologický odpad nám doma vzniká většinou při vaření a při údržbě zahrady. Většina lidí ho vůbec netřídí a dává jej do koše se směsným odpadem. Přitom slupkám, skořápkám nebo čajům bude nejlépe zpátky v přírodě. A vaší popelnici se taky hodně uleví.

Pokud máte zahradu, je nejlepší, když si pořídíte kompostér. Jestliže nemáte na kompostér místo, noste bioodpad do hnědých sběrných nádob, které jsou v Třešti rozmístěny na několika místech.

Do bioodpadu nikdy nevhazujte vařená jídla a složky živočišného původu.

Do hnědého kontejneru nebo popelnice patří:

tráva, listí, drny, větvičky (nakrátko nastříhané či naštěpované), plevel, piliny, hobliny, kůra ze stromů, popel ze dřeva, stará zemina, zemina z květináčů, zbytky jídel rostlinného původu (ovoce, zelenina, včetně citrusových plodů), spadané ovoce, kávové a čajové zbytky, skořápky z vajíček a ořechů, zvadlé květiny, košťály a celé rostliny

Třešť už také třídí. Paráda!

Třídíme kovy
Kovy jsou v odpadkových koších domácností zastoupeny dvěma až čtyřmi procenty. Jsou ceněnou surovinou pro další výrobu. I proto je dobré neházet je do směsného odpadu.

Přímo ve městě můžete vybrané kovové materiály třídit do tří šedých kontejnerů. Jeden kontejner stojí v ulici Bezručova poblíž Penny Marketu, ten druhý má své místo mezi panelovými domy v ulici Barvířská a třetí najdete v ulici Na Hrázi.

Do těchto kontejnerů můžete vytřídit nápojové plechovky, konzervy od potravin, konzervy od zvířecího žrádla, tuby, uzávěry a víčka od nápojů a jogurtů. Všechny obaly by měly být vymyté.

Do třídicích nádob naopak nepatří stlačené kovové nádoby od kosmetiky a jiných sprejů či kovové obaly od barev, benzinu a motorových olejů. S těmi je lepší zajet rovnou do sběrného dvora. Stejně tak jako s veškerým železem, železným šrotem, hliníkem a barevnými kovy.

nahoru

Jaké kovy můžete odevzdat ve sběrném dvoře?

nápojové plechovky, kovové a šroubovací uzávěry/víka, konzervy, prázdné obaly od sprejů, alobal, hliníková víčka od mléčných produktů, hliníkové barevné obaly (např. potištěné obaly od kávy, sladkostí apod.), plechy, roury, kovové nádobí, nářadí, dráty, pletivo, kola, měděné plechy

Třídíme elektroodpad

Elektroodpad patří v současné době k nejrychleji rostoucímu druhu odpadu. Pokud je řeč o elektrozařízeních, dělíme je na velké a malé. S velkými vysloužilými spotřebiči jeďte rovnou do sběrného dvora. Drobnou elektroniku a baterie můžete odložit na tzv. místech zpětného odběru.

Ve městě máme navíc několik kontejnerů na drobná elektrozařízení. S drobnými elektrospotřebiči tak nemusíte až na sběrný dvůr, ale můžete je kdykoliv a pohodlně odevzdat do kontejnerů. Odnést sem můžete například starou kalkulačku, rádio, drobné počítačové vybavení, telefony, elektronické hračky, žehličky, fény, holicí strojky, rychlovarné konvice a další. Do kontejneru naopak nepatří zářivky, úsporné žárovky, počítače, ani televizory či monitory.

Co se týče baterií, také ty můžete odložit do červených kontejnerů na elektroodpad. Nicméně s tímto druhem drobného odpadu si většinou poradí i v prodejnách elektra. Odložit je můžete také do sběrného boxu, který se nachází pod schody hned u hlavního vstupu do budovy městské radnice.

nahoru

Co patří mezi elektroodpad?

kávovary, žehličky, elektrické hračky, kamery, monitory, PC, tiskárny, hudební nástroje, pračky, trouby, bojlery, klimatizace, lednice, ventilátory, elektrické grily, elektrické nářadí, teploměry, telefony, kalkulačky, baterie…

Třídíme textil
V ulicích Na Hrázi, Barvířská a Družstevní najdete kontejnery určené na vytřídění použitého textilu. Patří sem například oblečení, tj. kabáty, kusy spodního a vrchního oblečení, páry bot, použité textilní výrobky, jako jsou deky, závěsy, povlečení apod.

Tyto kontejnery vznikly ve spolupráci s Oblastní charitou Jihlava a společností FCC. Použité oděvy jsou určeny potřebným lidem, případně jsou určeny k druhotnému zpracování. Svůj smysl tedy mají. Většina shromážděného textilu a textilních výrobků totiž může i nadále plnit svoji původní funkci. Pokud je ale oblečení již nenositelné, případně se jedná o dále nepoužitelný textil, nastříhají se tyto zbytky na menší kusy a zrecyklují se jako pomůcky pro úklid nebo se zrecyklují pro opětovné použití v textilním průmyslu. Sloužit mohou také jako zdroj energie.

nahoru

Co patří do kontejneru?

veškeré použité oblečení, textilní výrobky a boty, textilie musí být čisté, suché, v dobrém stavu, složené a uložené v igelitových pytlích nebo taškách, páry bot by měly být přivázány k sobě

 

Do kontejneru na textil nepatří:

krejčovský odpad, špinavé, roztrhané, mokré nebo jinak znehodnocené a již nepoužitelné oblečení, matrace nebo koberce

 

Třídíme jedlé tuky a oleje

Oleje a tuky z fritovacích hrnců končí stále často v kanalizaci. Věděli jste ale, že patří do odděleného sběru odpadu? Oleje vylité do kanalizace způsobují totiž zanášení potrubí a problémy při čištění odpadních vod. Pokud se oleje vytřídí, mohou se zrecyklovat a používat například při výrobě biopaliv či ekologických maziv.

Oleje a tuky můžete ukládat buď ve sběrném dvoře v areálu Technických služeb Třešť v Nádražní ulici. Na této možnosti se nic nemění, anebo můžete využít sběrných míst, kde jsou umístěny popelnice na jedlé tuky a oleje. Díky nim je třídění zase o něco snazší. Do popelnic můžete vkládat oleje v uzavřených plastových nádobách (např. v PET lahvích). 

nahoru

Takhle třídí Třešť. Díky, že jste v tom s námi.