Proč třídit odpad (nejen v Třešti)

Jedině příroda ví, co chce.
Nikdy nežertuje a nikdy nedělá chyby. Ty dělá jen člověk.

Proč mám třídit odpad, ptáte se sami sebe?

Třídění odpadu je opředeno mnoha mýty a také výmluvami. Prý to nemá smysl, říká jeden. Druhý to považuje za módní výstřelek. Přitom oddělování odpadu není rozhodně nic nového. Dříve se jen tak něco nevyhazovalo a spíše se hledaly způsoby, jak danou věc použít znovu. O recyklaci už se přemýšlelo dávno před tím, než se tento pojem začal tak často objevovat všude kolem nás. Ono se těch důvodů, proč hodně lidí stále odpad netřídí, najde pořád dost. I přes veškerou osvětu týkající se problematiky třídění odpadu… Ale v podstatě je to velmi jednoduché.

Netřídíme, protože jsme pohodlní. 

Třídění odpadu začíná u vás doma

Komunální odpad produkují především domácnosti, tedy my. Když se „netřídič“ podívá do svého odpadkového koše, najde v něm všechno pěkně pohromadě: láhev od kečupu, reklamní leták, skleničku od přesnídávky, plechovku od paštiky, slupky z oškrábané zeleniny. S tím, co jsme nyní vyjmenovali,  se dá i poté, co to skončí v koši, ještě něco užitečného dělat. Jde to recyklovat. Když budeme třídit.

Je velmi důležité, aby se odpad od sebe odděloval a vhazoval do správných kontejnerů, příp. abyste jej odvezli do sběrného dvora, kde už si s ním poradí. Odpady, které vhodíte do barevných kontejnerů na tříděný odpad, se odváží do třídírny. Tady se již vytříděný odpad ještě správně dotřídí. Ne vždy se totiž povede, že hodíme do plastů nebo papíru to, co tam skutečně patří. A jsou bohužel i případy, kdy někdo jen tak z nudy vhodí do tříděného nějaký jiný odpad, který vytříděný kontejner znehodnotí.

Když začnete třídit, stanete se vlastně tím, kdo pomůže recyklaci, díky níž se získávají nové zdroje surovin a energie. Budete patřit mezi ty, kdo nenafukují nehezké a neekologické skládky v přírodě. Odpad třídíme sami pro sebe, pro své děti i přírodu.

Informace o třídění odpadů jsou dnes všude, především díky internetu. Co kam patří se dozvíte během minuty. Informují vás i samotné barevné kontejnery. Na třídění odpadů není vůbec nic složitého. Třídění odpadů nezačíná jen ve vaší domácnosti, ale hlavně ve vaší hlavě.

Blue plastic trash recycling container ecology concept, with landscape background.

Město Třešť děkuje všem svým spoluobčanům, kteří odpad již aktivně třídí.